بررسی عوامل شکل گیری حادثه عاشورا(1) مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
میانگین امتیار کاربران: / 2
ضعیفعالی 
اخبار - اخبار شهرستانها
یکشنبه, 13 آذر 1390 ساعت 12:55

مدیر کل اوقاف وامور خیریه استان کرمان با تبیین عواملی که منجر به شکل گیری حادثه عاشورا شد، انحرافات شکل گرفته در دوران خلفا با هدف مسدود کردن مسیر هدایت بشر را منجر به حادثه کربلا دانست.

 

 

 

 

 

به نقل از خبرگزاری شبستان؛ به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان ، مدیر کل اداره اوقاف وامور خیریه استان کرمان در جمع باشکوه عزاداران حسینی در مسجد جامع راین با تبیین علل و عوامل شکل گیری حادثه کربلا، گفت: اساس و ریشه آنچه در عاشورا اتفاق افتاد به دوران پس از رحلت پیامبر(ص)به ویژه در دوران معاویه برمی گردد.

حجت الاسلام والمسلمین محمد قاسمی زاده در این باره تحریف، کافی دانستن قرآن(بدون نیاز به امام) و فراهم کردن بستر تشتت در دورن جامعه که در نهایت منجر به ایجاد فرقه های گوناگون شد را از مهم ترین اقداماتی دانست که حتی تا امروز نیز بشر گرفتار آثار و پیامدهای سوء آن است.

وی توضیح داد: پس از رحلت پیامبر به ویژه در 10 سال آخر حکومت عثمان بیشترین ضایعات متوجه جامعه اسلامی شد تا جایی که مسیر انحراف به گونه ای ترسیم شد که هیچ انسانی عاقبت بخیر نشود.

این مسئول با اشاره به سیاست تحریف از سوی خلفا که اعتقادات مسلمانان را هدف گرفته بود آن را مقدمه ای برای امری مهمتر دانست تا در آن، مسیر هدایت انسان ها سد شود و در این راستا به مردم القاء کردند که قرآنی که نزد علی است با آنچه قرائت می شود تفاوت دارد و در حقیقت مردم را با قرآن از قرآن فاصله دادند.

وی خاطرنشان کرد: امروز هم می بینید که هزاران سایت علیه اعتقادات و باورهای شیعه فعالیت می کنند و در صدد ایجاد همین انحرافات هستند.

حجت الاسلام قاسمی زاده، اکتفا کردن به قرآن با شعار "حسبنا کتاب الله" و طرد امام حق را از دیگر سیاست های آنان برای انحراف جامعه اسلامی دانست و افزود: در حالیکه انسان بدون مفسر و مروج قرآن به تکامل حقیقی دست نمی یابد اما آنان با کافی دانستن قرآن، نیاز به امام را نفی کرده که به دنبال آن نیاز به حدیث هم از بین رفت.

وی ادامه داد: امروز هم عده ای حتی متأسفانه از حزب الهی ها و افراد متدین می گویند وقتی عقل، سنت و قرآن هست دیگر نیازی به وجود مرجع تقلید نداریم و اینجاست که بصیرت عاشورایی کارساز است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان گفت: بررسی حالات معاویه در تخریب دین و راندن مردم از آن به وسیله دین بیانگر مشابهت با کار افراد بداخلاقی است که امروز در مساجد بچه ها و نوجوانان را می رانند غافل از اینکه پس این بچه کجا باید تربیت شود؟

وی با ذکر این نکته که خلفا در جایگاه صاحبان مناصب حکومتی هم نتوانستند پاسخگوی جامعه باشند به گونه ای که عمر مکرر نقل اذعان کرده است " اگر علی نبود عمر هلاک می شد" تصریح کرد: وقتی این صحنه پیش آمد آنان کرسی های درس دروغین و احادیث جعلی درست کردند تا مردم را سرگرم کنند.وی ادامه داد: از ننگ ترین اعمالی که خلفا انجام دادند این بود که مردم را واراد کردند تا در دورن خود دچار تشتت شده و هر یک مرامی انتخاب کنند و این خطری قوی، پر رنگ و پرشتاب بود که در نهایت به فرقه هایی از جمله واقفیه انجامید و فرد با تحمل سختی و زحمتی که در همه انتخاب های خود کشیده بود در نهایت بر یک امام(امام هفتم یا...)توقف کرد.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان کرمان با اشاره به اینکه امروز در جهان نیز مشابه این حوادث دیده می شود، گفت: در جریان کاهش روابط ایران با انگلیس آنان به حدی عصبانی بودند که سفرای دیگر کشورها را هم به خروج از ایران فرا می خواندند و اینها حاکی از آن است که همه درد آنان برای جلوگیری از رشد اسلام ناب و تشیع ناب است.
وی ادامه داد: در این راستا آنان با ایجاد تفرقه، اختلاف سلیقه و ایجاد مشکلات مختلف می کوشند تا در این مسیر مانع ایجاد کنند و شما می بینید امروز در یک خانواده هر کدام از اعضاء یک حرفی می زنند و هر یک سلیقه ای جداگانه دارد و اینها آثار و نتایج سوء ماهواره است که ضد اخلاقی ترین امور را به افراد تعلیم می دهد.

حجت الاسلام قاسمی زاده تصریح کرد: انحرافات ایجاد شده برای سد کردن مسیر هدایت انسان ها تداوم یافت تا حادثه کربلا شکل گرفت.

وی با اشاره به فرازهایی از زیارت عاشورا، تصریح کرد: پس از معرفت و شناخت نسبت به امام، با امام ماندن مهم است؛ خیلی از افراد بودند نتوانستند با امام بودن را تجربه کنند و امروز هم در حالیکه انقلاب و جهان سیر خود را طی می کند آنهایی هم که سر در لاک خود فرو برده اند کار خود را می کنند غافل از اینکه یک جایی بالاخره این پالایش انجام می شود و اینجاست که باید به خداوند پناه برد و درخواست عاقبت بخیری کرد./انتهای خبر/

ادامه دارد...